تفاوت چاپ افست و دیجیتال

تفاوت چاپ افست و دیجیتال
5/5 - (7 امتیاز)

چاپ دیجیتال کارت pvc با سایر روش‌های چاپ مانند چاپ افست کارت pvc  متفاوت است برخی از تفاوت چاپ افست و دیجیتال اشاره می‌کنیم: به دلیل حذف مراحل پیش از چاپ شامل لیتوگرافی، تهیه زینک فرایند چاپ دیجیتال کارت پی‌وی‌سی بسیار کوتاه‌تر و فوری تر از چاپ افست پی‌وی‌سی است.

در چاپ دیجیتال pvc هزینه چاپ به تعداد نسخه‌های چاپی ارتباطی ندارد و برای هر برگ چاپ شده مقدار ثابتی است. چاپ دیجیتال کارت pvc میزان مواد باطله شامل کاغذ و مواد شیمیایی کمتر است چون نیازی به رسیدن به رنگ و یا تنظیمات حین چاپ وجود ندارد. چاپ دیجیتال در هر دور چاپ می‌تواند تصویر و متن متفاوتی را چاپ کند چون در این روش از پلیت یا زینک استفاده نمی‌شود.

چاپ دیجیتال کارت pvc

در چاپ دیجیتال کارت pvc به دلیل حذف پلیت و چاپ مستقیم از کامپیوتر روی کاغذ و امکان کالیبراسیون دستگاه امکان چاپ در تیراژ محدود حتی یک نسخه با هزینه پایین وجود دارد به همین دلیل این روش چاپ دیجیتال برای مصارفی مثل تهیه نمونه و یا چاپ محصولات کم تعداد و سریع کاربرد زیادی دارد.

یک چاپگر دیجیتال برای چاپ میلیون‌ها برگ ساخته نشده است، بلکه باید بتواند در طول مدت زمان عمر خود نهایتاً هزاران برگ چاپ کند که البته اینکار را خیلی خوب انجام می‌دهد بنابراین با توجه به هزینه تمام شده و سرعت کار، چاپ دیجیتال برای چاپ در تیراژ محدود عملیاتی و مقرون به صرفه می‌باشد. در چاپ دیجیتال با توجه به وجود امکان چاپ در تیراژ محدود شما می توانید هر نسخه از محصول چاپی خود را متفاوت با نسخه قبلی چاپ کنید.

به عنوان مثال شما می توانید کارت تبریک‌های شخصی شده با تصاویر مختلف و یا کارت پرسنلی با طرحهای مختلف را در هر دور چاپ کنید. همچنین این قابلیت به شما امکان چاپ اطلاعات متغیر را می دهد. یعنی می توانید در هر نسخه چاپی خود اطلاعات متغیری را چاپ کنید این اطلاعات می تواند شماره سریال و یا نام گیرنده و یا تصویر هر فرد باشد.

چاپ افست کارت pvc

فرآیند کار چاپ افست کارت pvc بدین صورت است که ابتدا در بخش لیتوگرافی، براساس طرح اولیه، صفحاتی از جنس آلومینیوم در قالب زینک(پلیت) ساخته می‌شود. با توجه به این‌که در این روش چاپی از سیستم رنگی CMYK استفاده می‌شود به طور معمول برای طرح‌ها چهار زینک مجزا برای هر رنگ ساخته می‌شود.

البته در برخی موارد یک زینک دیگر برای ترکیب رنگ خاص دستی نیز تهیه می‌گردد. پس از تهیه هر کدام از این زینک‌ها می‌بایست آن‌ها را جداگانه در قسمت برج‌های رنگی دستگاه چاپ قرار داد. در این حالت هر زینک از یکی از چهار رنگ CMYK تغذیه می‌کند. با عبور کاغذ از رول‌های آغشته به رنگ در هر قسمت، رنگ مربوطه و متناسب با درصدهای رنگی طرح اولیه بر روی کاغذ منتقل می‌گردد تا در آخرین قسمت تصویر نهایی حاصل شود.

تفاوت چاپ افست و دیجیتال

آنچه که امروزه بیشتر با آن سر و کار داریم چاپ افست کارت پی‌وی‌سی و چاپ دیجیتال کارت پی‌وی‌سی است.

نکته ای که وجود دارد این است که برای چاپ افست حتما باید از سیستم CMYK استفاده شود به این معنی است که چاپ ،مبتنی بر چهار رنگ اصلی است که از ترکیب رنگها، رنگ اصلی و مد نظر تولید می‌شود. در چاپ دیجیتال از سیستم رنگی RGB استفاده می‌شود و از ترکیب 3 رنگ اصلی، رنگ مورد نظر تولید می‌گردد.

ماشین های چاپ افستpvc هم به صورت تک یا دو رنگ و یا چهار رنگ که برای چاپ کارت pvc از چهار رنگ استفاده می‌کنیم و هم می‌توانیم روی کارت‌های pvc به صورت تک رنگ نیز چاپ را انجام دهیم

طراحی کارت pvc

مراحل طراحی کارت pvc این است که طرح اولیه باید در سایز ۸۵ در ۵۴ میلی‌متر طراحی گردد رزولوشن طرح 300dpi و مد رنگی به صورت CMYK طراحی گردد طرح به چاپخانه کارت pvc ارسال می‌گردد و در چاپخانه زینک  تولید می‌شود و عملیات چاپ روی کارت های pvc صورت می‌گیرد. چاپ افست کارت pvc روشی برای دستیابی به بالاترین کیفیت و بهترین ماندگاری چاپ کارت پی‌وی‌سی است.

چاپ افست برای چه طرح های مناسب است؟

 چاپ افست کارت پی‌وی‌سی برای طرح های که بک‌گراند ثابتی دارند بسیار مناسب است چون پلیت و زینک تهیه میشود و قابلیت چاپ ثابت در چاپ افست موجو دارد، ولی اگر در طرح اطلاعات متغیری وجود داشته باشد بعد از چاپ بک‌گراند ثابت می‌توان روی کارت‌ها با دستگاه‌های دیجیتال چاپ اطلاعات متغیر را انجام داد.

روش کار به این صورت است که در ابتدا طرح ثابت چاپ کارت pvc انجام می‌گیرد و در مرحله بعدی شخصی سازی به وسیله چاپ دیجیتال که شامل اطلاعات متغیر نظیر بارکد، کیو آر کد، سریال و هر کدی که سازمان یا مجموعه‌ای به آن نیاز دارد در اختیار ما قرار می‌دهد و چاپ اطلاعات متغیر را با دستگاه‌های دیجیتال به صورت فوری با رنگ‌های تک رنگ، نظیر رنگ مشکی، رنگ طلایی، رنگ نقره ای و… چاپ انجام می‌گیرد.

تفاوت چاپ افست و دیجیتال

مزیت چاپ افست کارت پی‌وی‌سی

روش چاپ افست کارت pvc معمولا برای کارهای حرفه‌ای برروی تیراژهای بالا که رنگ دقیق تولید کنیم بهترین گزینه محسوب می‌شود.

 1. چاپ افست کارت پی‌وی‌سی کیفیت بسیار بالایی دارد.
 2. چاپ افست pvc می‌توان در تیراژهای بسیار بالا، متوسط و تیراژهای کم استفاده کرد.
 3.  تعداد چاپ و تیراژ چاپ هر چقدر بالاتر باشد قیمت هر کارت تمام شده ارزان‌تر می‌شود.
 4. چاپ افست pvc دارای بهترین کیفیت با بالاترین ماندگاری چاپ است.
 5.  چاپ افست pvc نسبت به دیگر انواع چاپ‌ها ارزان‌تر است به دلیل اینکه در تیراژ بالا چاپ انجام می‌شود.

مزیت چاپ دیجیتال کارت pvc

 1. در چاپ دیجیتال کارت پی‌وی‌سی امکان چاپ هرگونه اطلاعات متغیری بر روی کارت pvc موجود می‌باشد مانند کارت شناسایی پی‌وی‌سی، کارت پرسنلی pvc، کارت دانش  آموزی، کارت دانشجویی و…
 2.  زمان چاپ دیجیتال کارت پی‌وی‌سی بسیار کم است و به صورت فوری چاپ انجام می‌گردد اما چاپ افست زمان طولانی‌تری برای چاپ نیاز دارد.
 3. چاپ افست برای چاپ اطلاعات ثابت بر روی کارت pvc استفاده می‌شود اما چاپ دیجیتال می‌توان هرگونه اطلاعات متغیری را روی کارت pvc چاپ زد.
 4.  چاپ دیجیتال برای چاپ با تعداد بسیار کم از چاپ دیجیتال می‌توان استفاده کرد.
 5. برای تیراژهای بالاتر از ۱۰۰۰ عدد باید از چاپ افست استفاده کرد و هر چقدر تیراژ کارت بالاتر رود هزینه به همان نسبت کمتر می‌شود.
 6.  چاپ افست کارت pvc نسبت به چاپ دیجیتال کیفیت بالاتر و ماندگاری بیشتری دارد رنگ‌ها به رنگ اصلی در چاپ افست نزدیک‌تر است.
 7. چاپ دیجیتال کارت pvc معمولا برای چاپ با تیراژ پایین مثلا تعداد کمتر از ۱۰۰۰ عدد استفاده می‌گردد همچنین برای چاپ‌های که اطلاعات روی کارت با کارت دیگر متفاوت است مانند چاپ کارت پرسنلی pvc که اطلاعات هر کارت با کارت دیگر (اطلاعات فردی، کد پرسنلی، کد ملی)متفاوت است.
 8. در چاپ دیجیتال کارت پی‌وی‌سی می‌توان پشت و روی کارت اطلاعات متفاوتی با کارت دیگر داشته باشد.

چاپ کارت ویزیت پی‌وی‌سی

معمولا به وسیله چاپ افست کارت pvc انجام می‌شود اما اگر چاپ کارت ویزیت فوری نیاز داشته باشید از روش چاپ دیجیتال استفاده می‌کنیم اما چاپ دیجیتال برای کارهای که زمان کم وجود دارد بسیار مناسب است در حالت کلی می‌توان گفت که چاپ افست pvc نسبت به چاپ دیجیتال پی‌وی‌سی کیفیت بالاتر و ماندگاری چاپ بهتری دارد. چاپ این نوع کارت‌ها به صورت لب گرد با سایز85 در 54 مانند کارت بانکی، کارت مترو و اتوبوس‌رانی و… می‌باشد.

تفاوت چاپ افست و دیجیتال

تنوع چاپ افست کارت pvc

تیراژ چاپ افست کارت pvc روی 1000 عدد است، کمترین مقدار سفارش چاپ کارت هزار عدد است، چاپ افست پی‌وی‌سی به دو صورت لمینیتی و مات می‌باشد و براساس درخواست مشتری و دیدن نمونه چاپ هر دو روش، در مورد شیوه چاپ خود تصمیم‌گیری می‌کند.

زمان تحویل چاپ افست کارت pvc

چاپ افست کارت pvc به دلیل اینکه در تیراژ بالا باید چاپ می‌شود در فرم عمومی قرار می‌گیرد که فرم عمومی تعداد 12500 عدد است که همه طرح‌ها در یک فرم قرار داده می‌شود. اگر می‌خواهید زمان تحویل چاپ افست سریع باشد باید یک فرم یعنی تعداد 12500 عدد سفارش دهید که طرح شما در یک فرم قرار بگیرد و زمان تحویل چاپ 3 الی 4 روزه گردد.اما در حالت عادی زمان تحویل چاپ 10 الی 15 روزه کاری است.

چاپ افست لمینیتی پی‌وی‌سی

چاپ افست لمینیتی یا چاپ افست براق یک لایه لمینیت و براق برای ماندگاری و عمر بالای چاپ روی کارت زده می‌شود، و چاپ زیر لایه overlay قرار می‌گیرد. هر نوع کارتی اعم از کارت ساده، کارت هوشمند(کارت مایفر 1k، کارت مایفر 4k، کارت مغناطیسی، کارت دسفایر و…) چاپ زده می‌شود.

چاپ افست مات پی‌وی‌سی

چاپ افست سینگل یا چاپ افست مات که روی 1000 عدد نیز است مکانیزم این نوع چاپ به این صورت است که کارت pvc به صورت خام به چاپخانه کارت pvc ارسال می‌شود و با استفاده از دستگاه‌های چاپ افست روی کارت‌ها عملیات چاپ انجام می‌گیرد. تفاوت اساسی که با چاپ افست براق دارد در این است که دیگر لایه لمینیت و لایه overlay روی کارت نمی‌توان چاپ کرد و چاپ به صورت مات روی کارت را در برمی‌گیرد و اگر در شرایطی کارت شما نیاز به چاپ اطلاعات متغیر داشت و بخواهید از این شیوه چاپ استفاده کنید باید باکس خالی در طرح خود در نظر بگیرید.

چاپ افست کارت pvc

نمونه طرح هایی که با چاپ افست کارت pvc

 • چاپ کارت ویزیت pvc
 • چاپ کارت باشگاه مشتریان pvc
 • چاپ کارت تخفیف pvc
 • چاپ کارت بانکی pvc
 • چاپ کارت گارانتی pvc
 • کارت عضویت pvc
 • چاپ کارت همایش pvc
 • چاپ کارت مغناطیسی pvc

قیمت چاپ کارت افست pvc

برای قیمت چاپ افست کارت پی‌وی‌سی حتما با دفتر چاپ ماندگار تماس حاصل فرمایید به دلیل اینکه تیراژ چاپ روی قیمت چاپ تاثیر دارد و هر چقدر تیراژ بالاتر باشد قیمت چاپ پایین‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-88853365