روش چاپ اطلاعات متغیر روی کارت pvc

5/5 - (1 امتیاز)

در بعضی از مواقع روی کارت‌های پی وی سی باید اطلاعات متغیر چاپ زد و اطلاعات هر کارت با کارت دیگر متفاوت است، اما برای اینکه روی کارت pvc اطلاعات متغییر چاپ شود روش‌های مختلفی وجود دارد که در این پست به روش‌های مختلف چاپ اطلاعات متغیر روی کارت pvc خواهیم پرداخت پس در ادامه با ما همراه باشید.

شخصی سازی کارت PVC فرآیندی است که در آن چاپ هر کارت بصورت مستقل اطلاعات متفاوتی با کارت‌های دیگر دارد. این کار می تواند با بارگذاری دیتا مورد نظر در نوار مغناطیسی یک کارت یا درج کاراکتر به صورت فیزیکی و یا مثلا چاپ کارت پرسنلی باشد، که برای هر فرد اطلاعات جداگانه‌ای روی یک کارت PVC چاپ می شود. دستگاه شخصی سازی کارتها نیز متفاوت است.

روش‌های مختلف چاپ کارت pvc

چند روش برای چاپ کارت PVC وجود دارد که با توجه به ویژگی‌های مورد نیاز برای چاپ، روش مناسب باید انتخاب شود. این روش‌ها عبارتند از چاپ افست، چاپ دیجیتال مستقیم و غیر مستقیم، و در نهایت چاپ تلفیقی که در ادامه هر کدام را به طور مختثر توضیح می‌دهیم.

  1. چاپ افست

روش چاپ افست کارت PVC مناسب برای تیراژ بالای هزار عدد با طرح ثابت و فاقد اطلاعات متغیر است. چاپ افست کارت PVC به دو روش چاپ تک کارت و چاپ شیت انجام می‌شود که هر کدام مزایای خاص خود را دارند.

  1. چاپ دیجیتال

روش چاپ دیجیتال کارت PVC مناسب برای تیراژ پایین و طرح‌هایی با اطلاعات متغییر است، مانند نام و تصویر در کارت‌های شناسایی که توسط دستگاه‌های چاپ دیجیتال کارت پی وی سی به دو روش چاپ مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود و اطلاعات متغیر در همان لحظه با این پرینترها چاپ می‌شود و نیازی به چاپ اطلاعات متغیر در مراحل بعدی نیست.

نحوه عملکرد چاپ مستقیم و غیر مستقیم متفاوت است. ماده مصرفی چاپگر کارت با تکنولوژی چاپ مستقیم، ریبون است. بر خلاف پرینترهای سنتی کاغذ که چاپ با استفاده از کارتریج‌های جوهر انجام می‌شد، پرینترهای کارت شناسایی از ریبون استفاده می کنند.

  • در مکانیزم چاپ حرارتی مستقیم، هد چاپگر مستقیماً بر روی ریبون و کارت قرار گرفته و رنگ‌ها به سبب حرارت هد بر روی کارت می‌نشیند. ریبون مورد استفاده از 4 لایه رنگی YMCK و یک لایه تثبیت تشکیل شده است.
  • مکانیزم چاپ غیر مستقیم تصویر توسط هد روی فیلم چاپ و سپس از فیلم بر روی کارت منتقل می‌گردد. شیوه چاپ غیر مستقیم به نسبت چاپ مستقیم گران تر بوده و از ماندگاری و کیفیت چاپ بالاتری برخوردار است. مواد مصرفی در چاپگرهای کارت چاپ غیر مستقیم ریبون و فیلم به صورت همزمان است.
  1. چاپ تلفیقی

این روش ترکیبی از چاپ افست کارت‌های PVC و چاپ دیجیتال به صورت همزمان است و این به این معنی است که طرح کارت ثابت پی وی سی شما در تیراژ 1000 عدد به بالا در چاپخانه توسط دستگاه‌های پیشرفته چاپ می‌شود و اطلاعات متغییر نظیر بارکد، کیوآر QR، کد، سریال و یا اسامی اشخاص در مرحله دوم با دستگاه‌های رومیزی چاپ می‌شود.

این را بگویم که چاپ اطلاعات متغییر نظیر کد و بارکد به دو صورت انجام می‌شود. یکی با دستگاه‌های رومیزی که هزینه نسبتا بالایی دارد و دیگری توسط تکنولوژی جت پرینت که در ادامه به توضیحات آن می‌پردازیم.

چاپ جت پرینت چیست و چگونه می‌توان از این روش برای چاپ اطلاعات متغیر روی کارت pvc استفاده کرد؟

جت پرینتر یک ماشین الکترونیکی بوده که با قطعات مکانیکی و هیدرولیکی ترکیب شده است. جت پرینتر اصطلاحا به چاپگر غیر تماسی گفته می‌شود که بدون تماس با سطح کاغذ یا محصول و با پرتاب قطرات جوهر، کلیه اطلاعات ثابت یا متغیری را که به حافظه آن منتقل شده است چاپ نماید.

این دستگاه نوعی چاپگر صنعتی به شمار می‌رود که معمولا در پایان خط تولید کارخانه‌های تولیدی نظیر صنایع غذایی و آشامیدنی، صنایع دارویی، صنایع آرایشی و بهداشتی و غیره … نصب می‌شود و وظیفه اصلی آن درج اطلاعات متغیر بر روی محصولات تولیدی است. این اطلاعات شامل تاریخ تولید و انقضاء، قیمت، شماره سریال، آرم و یا لوگوی شرکت تولید کننده، شیفت کاری، بارکد و غیره است.

این اطلاعات به عنوان شناسنامه کالای تولید یا بسته بندی شده محسوب می‌گردد و اطلاعات کاملی از محصول تولید شده به خود شرکت تولید کننده و همچنین مصرف کننده می‌دهد. در واقع با وجود این اطلاعات می توان فهمید، محصول در كدام كارخانه و درچه تاريخي تولید شده، انقضاء آن در چه تاريخي مي باشد و یا اینکه شماره سريال آن چيست. همچنین وجود این اطلاعات باعث می شود تا مصرف کنندگان کالاها بتوانند انتخاب درستی داشته باشند و علاوه بر آن از اصل یا تقلبی بودن محصولات اطلاع کسب نمایند.

کاربرد استفاده از جت پرینتر برای چاپ اطلاعات متغییر

کاربرد اصلی جت پرینتر چاپ اطلاعات متغیر نظیر تاریخ تولید و تاریخ انقضا بر روی کاغذ، کارت و محصولات مختلف است. یکی دیگر از کاربردهای این دستگاه چاپ بر روی انواع کارت‌های پی وی سی با ضخامت‌های مختلف 500 میکرون و 760 میکرون نظیر کارت گارانتی محصولات و کارت‌هایی که روی آن‌ها لایه لمینت قرار نگرفته است انجام می‌گیرد. یکی از دلایل استفاده از این چاپگر صنعتی برای چاپ، قیمت بسیار پایین آن ها و ارزان شدن هزینه تمام شده چاپ است.

نحوه چاپ اطلاعات متغیر روی کارت PVC توسط دستگاه‌های رومیزی

نوعی دیگر از چاپ اطلاعات متغیر، چاپ به شیوه مستقیم با استفاده از پرینترهای رومیزی نظیر هایتی و اولیس است که برای چاپ توسط این پرینترها نیاز به استفاده کردن از ریبون است و هزینه نسبتا بالایی از روش جت پرینت دارد. اما کیفیت چاپ با ریبون خیلی بالاتر از جت پرینت است.

از جت پرینت برای صرفه جویی در هزینه چاپ به شما پیشنهاد می‌شود ولی برای اینکه اطلاعات متغیری که روی کارت شما چاپ می‌شود از کیفیت بالایی برخوردار باشد به شما پیشنهاد می‌شود از این روش استفاده کنید چون هم کیفیت بالایی دارد و هم به دلیل اینکه با حرارت روی کارت چاپ زده می‌شود ماندگاری چاپ بالایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-88853365